Současnou podobu dal Pražskému hradu architekt a urbanista Jože Plečnik, k jehož 150. výročí narození byla 1. dubna 2022 otevřena výstava v Tereziánském křídle Starého královského paláce.

V nich návštěvník uvidí modely ze sbírek Pražského hradu a Muzea architektury a designu v Lublani, a to i těch, které byly vyrobeny pro výstavu v Centre Pompidou v roce 1986.

Plečnikovu práci si ale budete moci prohlédnout i v exteriérech areálu Hradu – na nádvořích i v zahradách. Tento významný lublaňský rodák totiž mimo jiné zásadně přetvářel jak interiéry Nového královského paláce, tak hradní nádvoří a zahrady.  Jsou zde k vidění prjekty realizované, ale i třeba jen zamýšlené. Díky sedmnácti velkým panelům se tak dozvědí, jak vypadají Plečnikova hradní nádvoří, zahrady, Masarykova vyhlídka nebo třeba byt prezidenta Masaryka.

Návštěvníci mohou vidět i některé kresby ze soukromé sbírky znalce Plečnikova díla Damjana Prelovšeka, vnuka lublaňského stavebního rady a také snímky slovinského fotografa Saši Fuise, který zachytil Plečnikovo vrcholné dílo – slovinskou Národní a univerzitní knihovnu v Lublani. 

Expozice představuje všechny Plečnikovy tvůrčí a životní etapy. Rané období ve Vídni, kam odjel v roce 1892 a kde následně studoval na umělecké akademii pod vedením Otto Wagnera. Druhé období, kdy v Praze působil jako profesor Uměleckoprůmyslové školy. I to závěrečné, kdy se stal profesorem architektury na nově založené univerzitě v Lublani a zároveň v Praze vykonával funkci hradního architekta.

Výstavu můžete zdarma navštívit denně od 10:00 – 18:00 až do 31. října 2022.

Markéta Jiroušková, redaktorka

Foto: Iveta Kopicová

Translate »