Vážení čtenáři, dámy a pánové,

je mi potěšením přivítat Vás u nově vzniklé publikace Náš venkov 1990-2020, která Vám přináší komplexní přehled všeho zajímavého a důležitého, co se událo na našem venkově za posledních třicet let. Dozvíte se z ní třeba,  které projekty významně přispěly k proměně naší přírodní krajiny i její architektury. Spoustu z nich  určitě máte blízko, a proto je můžete osobně i  navštívit. Určitě Vás překvapí. 

Já sám  mám radost, že existují takové projekty, jako je Náš venkov 1990-2020.  Když jsem totiž viděl všechny ty akce, které zvítězily v rámci letošních cen PATRIA NOSTRA, a taky čerstvé držitele Ceny Jože Plečnika 2020, byl jsem opravdu ohromen. Věřím, že kvalitní a citlivá správa našich přírodních a kulturních památek i naší venkovské infrastruktury má významný vliv na spokojenost a kvalitu našich životů.  Zároveň ale o nás  také něco vypovídá. A sice,  že cítíme vděk za to, co nám tady naši předci zanechali. A že se snažíme, abychom  to vše  zodpovědně předali dál našim dětem.   

Myslím, že si všichni uvědomujeme, jak potřebné  je dnes hledat nový vztah k venkovu. Bohužel se dnes vytrácí jeho tradiční sepětí se zemědělstvím a stále více ho chápeme pouze jako naše ekologického zázemí a  místo pro rekreaci. Já jsem ale přesvědčený, že venkov znamená mnohem víc. A ukazují to i zmíněné oceněné projekty, které jsem viděl. Díky nim vidíme, že nám venkov stále přináší kulturu a udržuje v naší společnosti  folklor, tradice a hodnoty, které k nám neodmyslitelně patří. A právě za to všem oceněným velice děkuji.

A dovolím si ještě jednu osobní poznámku. 

Tyto projekty dávají nám všem  naději. Pořád  totiž slyším, jak se lidé z venkova stěhují do větších měst. A není to trend jen u nás, ale v celé Evropě. Je to škoda.  Na venkově Vám totiž nedá nikdo nic pod nos, všechno si musíte většinou odmakat sami. A  vzájemně si při tom pomáhat a spolupracovat. Tohle významně přispívá ke komunitnímu životu, který nám byl dlouho vlastní. A teď ho tak trochu ztrácíme. Úsilí lidí, architektů, umělců, inženýrů, zemědělců i dalších obyvatel zvelebovat venkovskou krajinu mi ale dává naději, že má před sebou venkov budoucnost. A právě díky projektu Náš venkov o tom všem víc víme, a to je velice důležité.

Zachovejme a pečujme o to, co je funkční a co nám přináší radost. To nám totiž  přináší pocit, že člověk vždycky někam patří. Toto si musíme zachovat. Pro budoucnost nás, našich dětí i  naší země.  

Přiznám se, že mám rád projekty, které vyžadují potřebu vyvinout extra úsilí. Proto děkuji každému, kdo  svou snahou přispívá ke kultivaci venkovské krajiny a architektury. A zároveň držím palce všem, kteří se k takovým krokům odhodlávají. 

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

přeji Vám inspirativní čtení.

Andrej Babiš

Categories: AktualityOsobnosti

Translate »